Při nákupu nad 500 Kč 🎁 dárek za 1 Kč, nad 700 Kč je doprava zdarma.
Staňte se pány svého času

Staňte se pány svého času

Jak se vymanit z bludného kruhu prokrastinace, tedy opakovaného odkládání složitých či nepříjemných úkolů? Přinášíme několik osvědčených tipů, které vám jednou provždy pomohou zatočit s notorickým odkládáním povinností a udělají vás šťastnějšími.

I zde platí pravidlo – čím dříve si vytvoříte zdravé návyky, tím snazší a spokojenější život budete mít, a to v mnoha ohledech. Odložením úkolu na později si totiž v konečném důsledku nepomůžete, ba naopak. Po chvilkové úlevě se zpravidla dostavují nepříjemné výčitky svědomí i stres ze stále existující povinnosti, které mají negativní vliv na zdraví, náladu i kvalitu tráveného času.

Jak s globálně rozšířeným nešvarem věčného odkládání skoncovat, zvlášť pokud s prokrastinací bojujete již delší čas? Možností je hned několik. Klíčem k úspěchu je zcela jistě plánování. Než se však pustíte do úkolu, jejž před sebou valíte jako kouli už několik dní, měsíců, možná i let, samotné plánování pravděpodobně stačit nebude. Bude třeba od základů změnit svůj přístup. Jak na to?

UDĚLAT PRVNÍ KROK
V první řadě je nezbytné vytvořit si vhodné podmínky k tomu, abyste byli vůbec schopni čelit jakékoli výzvě. Je to možná jednodušší, než byste čekali. Šance vyřešit úkol nebo splnit povinnost je vždy větší za předpokladu, že jste odpočatí a v dobrém psychickém rozpoložení.

Proto byste v žádné životní situaci neměli zapomínat na péči o sebe sama a hledání způsobů, jak dobít energii nezbytnou pro zdolání překážek. Může se jednat o aktivní či pasivní odpočinek, čas strávený s přáteli, četbu inspirativní knihy, procházku na čerstvém vzduchu nebo kvalitní spánek.

EFEKTIVNÍ PLÁNOVÁNÍ
Dalším krokem na cestě k překonání nesnadného úkolu je nastolení určitého řádu, tedy systému pravidel a rituálů, který je třeba respektovat. Protože nechceme zatížit hlavu dalšími povinnostmi, je důležité promyslet, jak smysluplně hospodařit s časem, a vše si chytře a efektivně naplánovat.
A není lepší a osvědčenější způsob než sáhnout po papíru a pustit se do toho! Díky vhodně zvolenému diáři, notesu nebo kalendáři se naučíte svůj čas plánovat chytře a přehledně.

Tyto tradiční plánovače vám pomohou rozložit si náročný úkol na etapy, včetně doby určené k odpočinku. Určitě totiž není vhodné snažit se každý úkol splnit naráz. Raději doporučujeme takzvaně „naporcovat slona“, jinými slovy velkou a náročnou výzvu rozčlenit do řady menších. Dosažení kýženého výsledku si můžete usnadnit rovněž vytvořením klidného pracovního prostředí a odstraněním rozptylujících faktorů, jako jsou elektronická zařízení, zejména mobily, které narušují koncentraci.

ZAPISUJI, TEDY JSEM
Systematický time managment a sepisování úkolů a priorit přináší i další výhody. S odškrtáváním povinností se totiž pojí pocit zadostiučinění z dobře odvedené práce, a tedy i motivace nevyhýbat se novým výzvám. Přestaňte ve svém časoprostoru jen tak plápolat, ale staňte se pány vlastního času! Nic už neodkládejte, navštivte naše stránky www.notique.cz a vyberte si parťáka pro snazší a radostnější plánování! Notique – zapište si pro sebe.

Co hledáte?

Košík